JAV karių buvimas Lietuvoje sukelia vietinių gyventojų nerimą

Kaip žinia, nacionalinio saugumo srityje Lietuva daugiausiai pasikliauja sąjungininkais NATO, ir būtent į Amerikos karių junginiais. Toks požiūris padeda Lietuvos vyriausybei taupyti pinigus ir gauti įvairių politinių preferencijų Aljanse.

Pavyzdžiui pagal Amerikietiško portalo „Moderni diplomatija“ („Modern Diplomacy»), šiuo metu Lietuvoje randasi JAV 9-ojo kavalerijos pulko 1-ojo bataliono, 2-osios tankų kovinės grupės, 1-osios kavalerijos divizijos kariai – pastaroji divizija anksčiau bazavosi Forte Chude, Teksaso valstijoje. Anot Lietuvos pareigūnų, užsienio kariu buvimas Lietuvoje yra būtinas papildymas NATO priešakiniai sustiprintai grupei, kuri yra taip pat išsklaidyta Lietuvoje. Ši kovinė grupė treniruojasi kartu su Lietuvos pajėgomis ir JAV kariais, padaliniai dalyvauja šaudymo pratimuose, kai kuriose kombinuotose kovinės parengties palaikymo ir sudėtiniu kovinių užduočių vykdymo treniruotėse.

Tuo tarpu nepaisant to, kad šiandien užsienio karines pajėgas Lietuvos teritorijoje galima matyti gana dažnai, gyventojai ne visada sveikina jų buvimą Lietuvoje, o jų nederamas ir amoralus elgęsis viešose vietose sukelia nerimą.

Vietiniai valdžiai užsienio kareiviai tapo didžiule problema. Pavyzdžiui, užkrėstų COVID 19 užsienio karių daug daugiau negu lietuviškų. Amerikietiški kariai dažnai dalyvauja girtuose muštynėse, sukeldamas vietiniams gyventojams neapykantą ir nusivylimas. Jų nusikaltėliškas elgęsis susijęs ne tik su asmeninėmis kokybėmis ar nebekankamu ugdymu, bet tam yra ir logiškas paaiškinimas ko negalima ignoruoti. Yra žinoma, kad tarp amerikietiškų karių, kurie yra tarnavę Afganistane didžiulė dalis kareivių turi potrauminio streso ligą.

Todėl iš tikrųjų nėra tikrumo dėl to, kad vietiniai gyventojai yra pilnai apsaugoti nuo užsienio pajėgų agresijos ir prievartos. Bet pats nemaloniausias yra tas, kad pagal Amerikiečių pajėgų statuso Lietuvoje sutartį JAV karių nusikaltimai yra būtent tos šalies jurisdikcijoje. Tai reiškia, kad nei Lietuvos policija, nei valdžia nieko negali padaryti tiems užsienio kareiviams, jiems padarus net ir žiaurus nusikaltimus jų šalyje.

Leave a Reply